Zadbaj o hamulce w swoim Seacie

13-07-2020 11:30

Każdy kierowca wie, że posiadanie samochodu wiąże się z przeprowadzaniem bieżących przeglądów i napraw. To ważne dla długiej i udanej eksploatacji pojazdu, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa osób, które z niego korzystają. W tym zakresie szczególną uwagę należy zwrócić na klocki hamulcowe i cały układ odpowiadający za zwalnianie i całkowite zatrzymywanie pojazdu. Zobacz, jak dbać o swój samochód Seat w salonie.

Chociaż w polskim prawie nigdzie nie ma zapisu nakazującego właścicielom aut sezonowe sprawdzanie klocków hamulcowych, to jednak wiele osób robi to na własną rękę. To czynność, którą najlepiej przeprowadzać wiosną, gdy auto jest wyeksploatowane po zimie lub jesienią, przygotowując pojazd do jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych ulicach. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać przegląd lub udać się po części zamienne jest serwis Seata działający pod szyldem Lellek Gliwice.

Serwis Seat – przegląd i naprawa hamulców

Zakres czynności związanych z diagnostyką czy naprawą hamulców, jakie oferuje serwis Seat obejmuje:

* klocki i tarcze hamulcowe – kompleksowe spojrzenie na ten zespół elementów pozwala na szybką reakcję i wymianę części, które ulegają eksploatacji. Warto wymieniać klocki razem ze szczękami, symetrycznie po obu stronach osi. Na uwagę zasługuje kondycja tarczy – jej powierzchnia powinna być gładka, bez pęknięć czy uszczerbień,

* zaciski hamulcowe – elementy powinny zostać dokładnie oczyszczone, zabrudzenia i gromadzący się na ich powierzchni olej mogą prowadzić do przegrzewania klocków,

* linki hamulca ręcznego – szczególnie pod kątem pancerza linek, który nie powinien być uszkodzony na zewnątrz, bo w efekcie może to prowadzić do zamarzania elementów i blokowania hamulca.

Oprócz oczywistej konserwacji i diagnostyki wymienionych podzespołów trzeba też pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego (zazwyczaj raz na dwa lata). W międzyczasie można badać jego skład, sprawdzając temperaturę jego wrzenia.

Specjaliści pracujący w autoryzowanym ASO Seata działają kompleksowo, dlatego często oprócz samego układu hamulcowego sprawdzają też amortyzatory. Zwracają uwagę na to, jak działa ABS, w jakiej kondycji są odboje i osłony oraz czy cały system jest zamocowany poprawnie.

Kiedy odwiedzić autoryzowany serwis Seat?

Jak widzisz, zakres czynności związanych z utrzymaniem układu hamulcowego w dobrej kondycji, to coś znacznie więcej niż tylko uzupełnianie płynu. Dlatego warto też pamiętać o regularnej profilaktyce podzespołów, czyli sprawdzaniu ich kondycji wiosną i/lub jesienią.

Do odwiedzenia autoryzowanego ASO Seata kierowcę powinny skłonić też:

* dłuższa niż zazwyczaj droga hamowania,

* drganie kierownicy przy hamowaniu,

* wbijanie pedału hamulca w podłogę,

* ściąganie auta na pobocze przy hamowaniu,

* piszczenie hamulców,

* system elektroniczny informujący o usterce.

W przypadku układu hamulcowego nie wolno czekać, aż usterka sygnalizowana przez system doprowadzi do poważnej kolizji. Warto unikać przykrych niespodzianek na drodze, pilnując wizyt kontrolnych w serwisie Seata oraz szybko reagować na niepokojące sygnały, które w przypadku źle działających hamulców trudno przeoczyć.

Dlaczego warto wybrać autoryzowany ASO Seat?

Zastanawiasz się, czy naprawy i konserwacje układu hamulcowego w Seacie musisz przeprowadzać tylko w autoryzowanym ASO? Oczywiście, że nie, chyba, że Twoje auto jest jeszcze objęte gwarancją i serwis odbędzie się w ramach bezpłatnej usługi. Możesz odwiedzić inny punkt, ale pamiętaj, że najlepszymi fachowcami dla konkretnej marki pojazdu są mechanicy pracujący w serwisie Seata. Znają oni dobrze specyfikę każdego pojazdu, a na swoje usługi udzielają gwarancji. Ponadto przeprowadzone przez nich prace są odnotowywane w książce serwisowej, która jest cennym dokumentem podczas sprzedaży auta.

Autoryzowany serwis Seat to także pewność, że zastosowane do naprawy części będą oryginalne. Nie musisz martwić się, brakiem dostępności podzespołów czy ich niekompatybilnością z resztą pojazdu.