Nowy SEAT Ateca - więcej niż lifting

13-03-2021 13:11

Seat Ateca to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych na rynku samochodów segmentu SUV. Niedawno na salony wjechał jednak nowy Seat Ateca. Co w nim zmieniono? Co ulepszono? Sprawdzamy!

Lifting? W przypadku nowego Seata Ateca to znacznie coś więcej, choć nie rewolucja. Sprawdzone rozwiązania nie wymagają rewolucji, a raczej ewolucji, udoskonalania. I tak właśnie się stało w przypadku Seata Ateca, który niedawno przeszedł głęboki lifting. Co w nim zmieniono?

Nowy Seat Ateca i moc ledowych świateł


Jeden rzut oka? O tak, dizajn stał się jeszcze bardziej wyrazisty! Przetłoczenia i linie karoserii są jeszcze bardziej ostre, a grill zdecydowanie sportowy. Na tym jednak nie koniec. Uwagę przykuwają w pełni ledowe przednie reflektory. W ciągu dnia zwracają na siebie uwagę ciekawym, charakterystycznym dla Seata znakiem świetlnym, nocą zaskakują wyjątkowo jasnym światłem. Reflektory nowego Seata Ateca są w pełni inteligentne. Współpracując z umieszczoną w okolicach lusterka kamerą, dbają o to, by świecić z maksymalną mocą, ale tak, by nie oślepiać innych kierowców. Wyposażono je także w inną ciekawą funkcję świateł autostradowych. Gdy na drodze jest pusto, reflektory unoszą się, zwiększając nieco zasięg widzenia przy wyższej prędkości. Zmiany dotyczą także tylnych lamp. Teraz zdobią je nowoczesne dynamiczne kierunkowskazy. Kończąc temat oświetlenia, w Seacie Ateca pojawił się jeszcze jeden nowy gadżet. Po zmroku auto wita kierowcę, wyświetlając na jezdni spory znak świetlny z napisem „Hola!”. To hiszpańskie „cześć!”

Nowa wersja wprost zachwyca!


Co jeszcze nowego ma do zaoferowania Seat Ateca? Inżynierowie Seata kompletnie przeprojektowali w samochodzie zderzaki. To za ich sprawą auto wydłużyło się o 18 mm. Tylny zderzak zdobią teraz również nowe, chromowane otwory rur wydechowych. Bok samochodu zdobi nowa listwa w kolorze srebrnym Reflex. Pojawiły się też nowe wzory aluminiowych felg.
Wchodząc do konfiguratora na stronie Seata, można szybko odkryć, że doszła nowa wersja wyposażeniowa Xperience i kierowcy, którzy ją wybiorą, będą doświadczać zupełnie nowych wrażeń!

Nowości także we wnętrzu. Pojawiły się między innymi nowe, jeszcze lepszej jakości materiały wykończeniowe. Dodatkowo zdobi je teraz zupełnie nowy wzór przeszyć. Oczy kierowców cieszy teraz duży, nowy kokpit wirtualny. Oprócz kilku ekranów, do wyboru dodatkowo każdy z nich podzielony jest na trzy strefy. Każdą z nich można niezależnie dostosować do własnych potrzeb. Dzięki intuicyjnemu systemowi można tego dokonać dosłownie bez odrywania rąk od kierownicy. Wszystkie przyciski sterujące wirtualnym kokpitem znalazły się bowiem na kierownicy.


Nowy Seat Ateca to jedno z najbezpieczniejszych aut na rynku


Ekran na środkowej konsoli to kolejny element Ateki, który jest większy, a do tego dysponuje lepszą rozdzielczością. Za jego pomocą zarządzać można teraz nowymi systemami bezpieczeństwa, jakie pojawiły się na pokładzie Seata Ateca. I tu dochodzimy chyba do najciekawszych z nowości nowego SUV-a z Hiszpanii.

To między innymi Pre-Crash, czyli system, który wpływa na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, gdy uniknięcie kolizji okazuje się już nieuniknione. Nim dojdzie do uderzenia, system sam zadba wcześniej o odpowiednie napięcie pasów czy domknięcie okien. Na pokładzie jest też czujnik martwego pola w lusterku czy asystent parkowania z przyczepą. Nie mogło też zabraknąć asystenta podróży z predykcyjnym tempomatem. Nie dość, że potrafi on odczytywać znaki i dostosowywać do nich prędkość, to dodatkowo wykryje on jeszcze samochód jadący przed nami i poruszający się wolniej. Oznacza to, że kierowca nowego Seata Ateca, podróżując z włączonym tempomatem, musi używać jedynie kierownicy. A i w tym przypadku, gdyby na skutek chwilowej dekoncentracji auto chciało przekroczyć linię pasa, po którym się porusza, Lane Asist na to nie pozwoli i skieruje auto z powrotem na właściwy pas. To w tej chwili jedne z najnowocześniejszych rozwiązań na motoryzacyjnym rynku, które stawiają nowego Seata Ateca na podium w gronie najbezpieczniejszych aut na świecie.