Cieszysz się wiosną? Czy Twoje auto też?

21-02-2020 13:00

Skoro zaczęliśmy już od opon, warto trzymać się zasady, by nie zakładać ponownie tych letnich przed sprawdzeniem ich stanu. Nawet jeśli bieżnik znajduje się jeszcze w dopuszczalnych przez kodeks granicach, ale już niebezpiecznie się do nich zbliża, rozważmy wymianę opon na nowe.

Ekstremalna pogoda a opony

W ostatnich latach mamy do czynienia z upalnymi temperaturami. W wyższych temperaturach opony szybciej się ścierają. Coraz częściej po tropikalnym upale pojawiają się też ulewy. Wówczas woda z dróg nie zawsze jest odpowiednio szybko odprowadzana. Łysa opona ze zbyt płytkimi żłobieniami nie będzie tak samo dobrze odprowadzać wody spod kół co opona nowa. Może to okazać się niebezpieczne i utrudnić panowanie nad pojazdem. Poprośmy więc w autoryzowanym serwisie SEAT o radę.Będąc przy kołach, sprawdźmy też stan układu hamulcowego. Duże różnice temperatur pomiędzy postojem auta na mrozie a rozgrzanymi od hamowania klockami, woda i sól niestety w dość znacznym stopniu przyspieszają zużycie tak samych klocków, jak i tarcz. Może pojawiać się także na nich korozja.

Pamiątka po piaskarce do konserwacji

Na uwagę po zimie zasługuje także karoseria. Warto zmyć z niej, jak i z podwozia ,warstwę soli drogowej. Warto poprosić w ASO SEAT o oględziny powłoki lakierniczej. Niewielkie odpryski, których sprawcą mogła być np. piaskarka warto szybko zabezpieczyć nim pojawi się korozja. Podczas wiosennego przeglądu trzeba także sprawdzić poziom wszystkich płynów, w tym oleju silnikowego. Po mokrym i chłodnym sezonie zimowym należy także osuszyć wnętrze naszego SEAT-a. Pod dywanikami może zalegać woda, która parując nieustannie będzie osadzać się na przewodach elektrycznych, np. pod deską rozdzielczą, powodując ich korozję.